';
side-area-logo

Yabancılar için Turkuaz Kart Uygulaması

Yabancılar için Turkuaz Kart Uygulaması Nedir?

Turkuaz kart, uluslararası işgücü politikası doğrultusunda; eğitim düzeyi, mesleki birikimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye’deki faaliyetleri ve yatırımların ülke kalkınması, istihdam ve ekonomisine katkı sağlayacağı düşünülen kişilere verilen karttır. Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu önerileri ve Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara göre gereken başvuru koşullarını sağlayan yabancılara Turkuaz Kart verilir.

1920x1280

Başvuru nasıl yapılır?

Turkuaz kartın ilk üç yılı geçiş süresi olarak görülür ve bakanlık istediği takdirde kart sahibinden bu süre içerisinde çeşitli belgeler talep edebilir. Turkuaz kart talebi ve başvuruları Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılarak belgelerin işletimi sağlanır. Yine yetkili makamlarca konu hakkında gösterilen mevzuata göre Turkuaz Kart sahibi yabancının, mevzuat hükümlerine göre eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına Turkuaz Kart sahibi yakını olduğunu gösteren ve ikamet izni yerine geçen belge verilir.

Turkuaz Kart sahibi yabancı bu Kanunda düzenlenen süresiz çalışma izninin sağladığı haklardan yararlanır.

Ülke içerisinde mülteci veya göçmen konumunda sayılan kişiler Turkuaz Kart ayrıcalıklarından yararlanamaz.

Turkuaz kart edinebilmek için kendisinde gerekli nitelikler görülen yabancılar Türkiye içinde doğrudan başvuru sistemi üzerinden, yurt dışında ise başvuracak kişinin vatandaşı olduğu ya da yasal olarak bulunduğu ülkedeki Türk dış temsilcilikleri aracılığı ile yapılabilmektedir.
Başvuru işlemleri Göçmen büro tarafından gerçekleştirilmektedir. Gerekli olan belgelerin hazırlanması ve belge takibinin yapılması için Sun Danışmanlık birikimine güvenebilirsiniz.