';
side-area-logo

Barkod Ön Ek Alınması

Barkod Ön Ek Alınması Neden Gereklidir?

Barkod numarasına eklenen ön ekler yerli malı kullanımını yaygınlaştırmak ve yapılan satışlar vasıtasıyla döviz çıkışını engellemek için ve bazen de yabancı ülkelerden ithal gelen mallara ambargo koymak amacıyla yapılır. Türkiye özelinde genelde 868 veya 869 ile başlayan bir ürün numaralandırma sistemidir. Barkod sisteminin bir diğer adı GS1 olup, bu sistemin merkezi Brüksel’de kurulmuştur. GS1 sisteminin temel amacı ise ürünün üretim yerini göstermek değil ürün hakkında daha hızlı bir bilgi akışı yaratarak tedarik zincirinde oluşabilecek aksamaların önüne geçmektir. Bu sistemin bir diğer önemli özelliği ise dünya üzerinde üretilen herhangi iki ürünün kodlarının yani kimlik numaralarının çakışmasını dolayısıyla yaşanabilecek olası bir karışıklığı önlemektir.

1920x1280

Barkotlamada GS1 sistemi nedir?

GS1 sistemi kapsamında ürüne verilen barkod numarası direkt üretici firmanın kendisi tarafından verilebileceği gibi ithalatçı firma tarafından da verilmiş olabilir. Bu nedenle barkod numarası ön ekinin 868 veya 869 ile başlıyor olması o ürünün kesin olarak Türkiye’de üretildiği manasına da gelmemektedir. Yerli üretim olup olmadığını anlayabilmek için yine de ürünün üretim yerinin incelenmesi gereklidir.

Barkod ön ek alınması işi kendinize ait olan ya da marka adı altında satılan ürünlerinizin satış aşamasında ihtiyacı olan barkod ön ekini sağlar. Buna göre kendinize ait olan ya da yabancı bir marka adı altında bir ürün satıyorsanız ürünlerinizin barkodlanarak orijinalliğini koruması hedeflenir. İthalatçı / toptancı bir firma iseniz; herhangi bir ülkede ürettirdiğiniz ürünü kendinize ait marka adı altında satıyorsanız veya ithalatçı / toptancı olarak üründe değişiklik yapmışsanız barkod ön ek uygulaması mutlaka yapılması gereken bir işlemdir.

Başvuru nasıl yapılır?

Barkod numarasının alınması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) gereken başvuruların yapılması birincil önceliktir. Başvuru öncesinde firmanın açılışının resmi olarak yapılmış olması ve üretim için gereken sicil belgesi, kapasite raporlaması ve çizelgelerinin tam olması faydalı olacaktır. Barkod ön eki eklendikten sonra tedarik zinciri içinde yerini alacak ürünlerin yurtdışı ve yurtiçi dolaşımı da kolaylaşmış olacaktır. Bu verilen bilgiler ışığında barkod ön eki alımı için danışmanlığımıza başvurabilirsiniz.

Danışmanlığımız altında verilen hizmetler arasında üyelik başvuru işlemleri, ek numara alma işlemleri, üyelik iptal işlemleri ve üyelik devir işlemleri dâhildir. Gereken başvuru evrakları ve detayları öğrenmek için lütfen firmamızla iletişime geçmekten çekinmeyin.

SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile ilgili yapılacak iş kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyacağımızı bildirmek isteriz.