';
side-area-logo

Yıllık İşletme Cetveli

Yıllık İşletme Cetveli nedir?

Yıllık işletme cetveli firmanın bir önceki yıl üretim ve tüketimlerini belgelemek amacıyla düzenlenen bir belgedir. Sanayi Sicil Kanunu 5. Maddesi gereğince düzenlenmesi firmalara zorunlu kılınmıştır.

Yıllık işletme cetveli vize yenilenmesi nasıl yapılır?

Vize yenileme işlemleri için her yıl 4 ay içinde İl bilim, sanayi ve teknoloji müdürlüklerine ibrazı zorunlu olan belgedir. Belgenin eksikliği halinde para cezası uygulanır. İki yıl üst üste yıllık cetvel ibraz etmeyen firmalara İl Müdürlüğü elemanlarınca hareket takibi uygulanır.

1920x1280

Yıllık işletme cetveli vize iptali nasıl yapılır?

Yıllık işletme cetvelinin iptali için firmanın üretimin kesin olarak durmuş olması ve hemen bunun ardından Sanayi Sicil Belgesinin iptal işlemi gereklidir.

İptal edilen yıllık döneme güre içinde bulunun yılın dâhil edilip edilmeyeceğine yine İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüklerince karar verilir.

Eğer firma yıllık işletme cetvelinin girilmesini talep ederse cetvellerin Nisan ayı içerisinde bildirilmesi gereklidir. Nisan ayından sonra bildirilen cetveller bir sonraki yıla kalacaktır.

Başvuru işlemleri için takip edilmesi gereken internet sitesi Sanayi bakanlığı resmi internet sitesidir. (www.sanayi.gov.tr). Bu adres üzerinden yıllık işletme cetveli elektronik ortamda verilebilir.

Gerekli belgeler nelerdir?

İptal başvurusu için gerekli olan belgeler ise;

İptal dilekçesi

Bir önceki yıla ait Yıllık işletme cetveli’dir.

SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile ilgili yapılacak iş kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyacağımızı bildirmek isteriz.