';
side-area-logo

MARKA & PATENT & TASARIM

Marka Nedir? Marka Tescili Ne İşe Yarar?

Bir firmanın mal ya da hizmetini diğer firmanın mal ya da hizmetinden farklı kılan her türlü işarete marka denir. Marka haklarının başvuru yapan kişi üzerine belirli bir süre tesis edilmesi işlemine de marka tescili denilmektedir. Şekiller, sloganlar, sayılar, kişi isimleri ve her türlü işaret marka tescilinin konusunu oluşturabilir. Marka tescili konusunda en önemli öge kullanılan işaretin ayırt edici olmasıdır. Başvuru tarihinden önce marka başvurusu gerçekleştirilmiş diğer tescilli markaların mal veya hizmetlerinin marka tescilinin konusunu oluşturan işaret, isim ya da şekilden bariz bir şekilde faklı olması ayırt ediciliği sağlamaktadır.

ekonomi

Marka tescil işlemleri Türk Patent Enstitüsü nezdinde yapılmaktadır. İşlemler, Türk Patent Enstitüsünde kayıtlı bulunan resmi vekiller vasıtasıyla da yapılabilir. Tescil süreci takip, bilgi ve doğru araştırmayı gerekli kılar. Süreç yaklaşık olarak 1 yıl sürmektedir. Başvurunun yapıldığı andan itibaren tescil koruması başlar. Marka tescili başvurusu gerçekleştirildikten sonra başvurunun şekli şartları sağlayıp sağlamadığı Türk Patent Enstitüsü tarafından incelenir ve başvuru sahibi ya da başvuruyu yapan vekile resmi yazı ile bildirilir. Tescilli markanın geçerlilik süresi 10 yıl olmakla birlikte, bu süre istek üzerine sınırsız bir şekilde 10’ar yıllık periyotlarla yenilenebilir.

Patent Nedir? Patent Tescili Ne İşe Yarar?

Buluş sahibinin buluşa konu olan ürünü belirli bir süre zarfında üretme, kullanma ve satma hakkına patent denir. Buluşların ilgili kanunlar nezdinde buluş sahibine tekel hakkı oluşturacak şekilde korunmasına ise patent tescili denmektedir. Buluşun patent verilerek korunabilmesi için 3 nitelik aranmaktadır:

  • Yenilik
  • Sanayiye uygulanabilirlik
  • Tekniğin bilinen halinin aşılması

Patent tescili yenileme işleminin her yıl yapılması koşulu ile patent ömrü 20 yıldır.

Tasarım Nedir? Tasarım Tescili Ne İşe Yarar?

Tasarım, bir ürünün bir parçası, tümü veya üzerindeki süslemenin çizgi, biçim, şekil, doku, renk malzeme, esneklik gibi duyular ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütünü ifade eder. Tescili bulunan bir tasarımın hak ve yetkileri tasarım hakkı sahibine aittir. Tasarım hakkı sahibinin izni olmadan üçüncü kişiler koruma kapsamındaki bir ürünü üretemez, piyasaya süremez, satışını yapamaz ve ithal edemez. Tasarım tescili işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılmaktadır. Bu tescil işlemi yalnızca ülkemiz sınırları içerisinde geçerlidir. Eğer farklı bir ülke içerisinde de tasarım tescili koruması alınmak isteniyorsa, o ülkenin prosedürlerine uygun bir şekilde ülkenin ilgili kurumuna bu yönde bir başvuru yapılmalıdır.

SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile ilgili patent tescili, tasarım tescili ve marka tescil işlemleri kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyarız.

Marka, patent, tasarım tescil işlemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için;

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/