';
side-area-logo

EVRAK TASDİK İŞLEMİ

Evrak Tasdik İşlemi Nedir?

Ürünlerin ihracatı sırasında karşı ülkenin ilgili kuruluşları tarafından söz konusu ticaret faaliyetinin onaylanması için bahsi geçen ülkenin ticaret kanunlarına göre çeşitli belgeler firmalardan talep edilir.

Menşe Sertifikası, ihracatçının bağlı olduğu Ticaret Odası tarafından tasdik edilen ve ürünlerin menşeini gösteren belgedir. İhraç ürününün menşeini belgelemek için ürünlerin ihraç edileceği ülkenin diplomatik temsilcilikleri tarafından onaylanması gerekmektedir. Türkiye’den gerçekleştirilen ihraç işlemlerinde ihraç konusu ürüne ait Menşe Sertifikası ve faturaların malların ihraç edileceği ülkenin konsolosluğuna onaylatılması gerekmektedir.

ticaret

Konsolosluk tasdikli faturanın (Consular Invoice) diğer bir adı da Tasdikli Fatura (Certified İnvoice-Visaed İnvoice) olan belgenin ihracatçının kendi orijinal faturasını düzenleyerek, ihraç edeceği ülke konsolosluğuna tasdik ettirdikten sonra ithalatçıya gönderdiği faturadır. İhracatçı önce kendi orijinal faturasını düzenler, sonra bağlı bulunduğu ilin valiliğine giderek hazırladığı faturayı tasdikletir. Özellikle İsrail ve Orta Doğu ülkeleri bu faturayı talep etmektedir.

Karşı ülkenin ilgili makamları tarafından onaylanacak olan bu belgelerden başlıcaları; gönderici firmanın menşe şahadetnamesi, fatura ve sağlık sertifikalarıdır. İstek üzerine gereken çeşitli belgelerin belirlenmiş olan sürelerde teslimi, belge takibi ve usulünce onaylatılması işlemleri yapılmalıdır.

Evrak tasdik işleminin yapılabilmesi için hangi belgeler gereklidir?

-Tasdik edilecek resmi belge (fatura, menşe şahadetnamesi v.b.)

-Türkiye’den ihracatı gerçekleştiren kişi yabancı ise pasaportu veya Türkiye’deki oturum izni

-Şirketin antetli kağıdına düzenlenmiş, kişilerin isimlerinin yer aldığı liste

Gereken belgelerin zamanında ve usule uygun şekilde sağlanamaması satış sürecinin uzaması dolayısıyla mali kayıp ve bazı durumlarda cezalarla karşılaşılmasına ihtimal verir.

SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile ilgili tasdik işlemlerinin gerçekleştirilmesi için sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyarız.