';
side-area-logo

Yabancı Personel Çalışma İzni

Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca resmî bir belge şeklinde düzenlenen ve geçerlilik süresi içinde yabancıya Türkiye’de çalışma ve ikamet hakkı veren izin belgesidir. 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre, yabancıların Türkiye’de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlamadan önce izin alması gerekir.

Yabancı personel çalıştıran firmalar, Çalışma Bakanlığında çalışma izni almak zorundadırlar. Çalışma izni olmadan yabancı personel çalıştırılması durumu kaçak çalışma kabul edilmektedir. Tespit edilmesi halinde personele ve işverene idari para cezası uygulanacaktır. Kaçak çalıştırılan personelin de sınır dışı edilmesi söz konusudur. Çalışma izni alabilmek için yabancı personelin mesleği, Resmi kurumlarda kayıtlı bulunan bilgileri ve işverenin gerekli yasal şartları sağlayabilecek yeterlilikte olması gerekmektedir

aile

Türkiye’de bir işverenin yabancı personel çalıştırabilmesi için;

İşyerinin ödenmiş sermayesinin minimum 100.000 TL veya brüt satışlarının minimum 800.000 TL veya son sene ihracat tutarının minimum 250.000 Amerika Doları olması gerekmektedir.

Devlet ihalesi ile alınan işlerde çalışacak yabancılar hariç olmak suretiyle şirketler, çalıştıracağı her bir yabancı için minimum 5 Türk vatandaşının çalışıyor olması yasal zorunluluktur.

Yabancı personele verilecek ücretin alt sınırı personelin mesleklerine ve çalıştıracakları işlere göre Bakanlık tarafından belirlenmiştir.
İşverenin ödemesi ihtiyaç duyulan brüt ücretler;

Üst seviye yöneticiler, pilotlar ve ön izin talebinde bulunan mühendis ve mimarlar için; asgari ücretin 6,5 katıdır.

Mühendis ve mimarlar ile Birim ya da şube müdürleri için asgari ücretin 4 katıdır.

Öğretmenler ile psikolog, fizik tedavi uzmanı, masör, müzisyen, sahne sanatçısı, akrobat ve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar için asgari ücretin 3 katıdır.
Ev hizmetlerinde, Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi benzer biçimde görevlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1 katı olması gerekmektedir.

6735 sayılı Kanun ile bu konuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevlendirilmiştir. İlgili teknik alt yapı çalışmaları henüz sonuçlanmadığından üniversitelerde görev yapan akademik personele Yükseköğretim Kurulu, kendi bünyesindeki opera ve tiyatrolarda görev yapacak sanatçılara Kültür ve Turizm Bakanlığı, profesyonel sporculara ise Gençlik ve Spor Bakanlığınca çalışma izni verilmektedir. Söz konusu çalışmalar sonuçlandığında bahsedilen çalışma izinleri de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmeye başlanacaktır.

Çalışma izni, Türkiye’de yasal olarak çalışmak isteyen yabancı uyrukluların bir işyerinde çalışmak üzere o işveren üzerinden alması gereken belgedir. Çalışma izni başvuru işlemleri uzmanlık gerektiren, detaylı ve birden fazla kritere bağlı olan ve dikkatli yapılması gereken başvurulardır.

SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile ilgili program kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyarız.