';
side-area-logo

Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri Desteği

Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri Desteği Nedir?

Program, birden çok kuruluşun verimliliği yükseltmek ve daha fazla katma değer sağlamak için rekabet öncesi süreçte ortak parça / sistem / uygulama geliştirmesi ve bir platform inşa etmesi amacıyla ar-ge çalışmalarını esas alan fizibilite temelli teknolojik ve bilimsel işbirliği projelerini desteklemektedir.

arge

Kimler Başvurabilir?

En az biri vergi mükellefi olmak koşuluyla iki veya daha fazla kuruluş başvuruda bulunabilir.

Proje Süresi Ne Kadardır?

Proje süresi en fazla 36 ay olmasına karşın 6 ay ek süre tanınması mümkündür.

Destek Kapsamı Nedir?

Birden fazla kuruluşun ortaklığında geliştirilen proje ile başvurunun kabul edilmesi halinde;

 • Gelir vergisi stopajı teşviki,
  • Proje kapsamında görev alan personellerden doktorası ve en az bir temel bilimler alanında yüksek lisansı olanlar için %95 gelir vergisi indirimi uygulanır (kamu personelleri hariç)
  • Proje kapsamında görev alan personellerden en az bir temel bilimler alanında yüksek lisansı ve lisans eğitimi olanlar için %90 gelir vergisi indirimi uygulanır (kamu personelleri hariç)
  • Proje kapsamında görev alan lisans eğitimi olan diğer personeller için %80 gelir vergisi indirimi uygulanır (kamu personelleri hariç)
 • Sigorta prim desteği,
  • Bütün personel için sigorta primi işveren hissesinin %50’si 5 yıl boyunca desteklenir (kamu personelleri hariç)
 • Ar-Ge ve tasarımda kullanılan makine-teçhizat, fizibilite ve danışmanlık giderlerine %50’ye varan hibe desteği sunulmaktadır.
 • Damga vergisi muafiyetlerinden faydalanırlar.

İşbirliği içinde bulunan kuruluşların projeye yaptıkları katkılar anlaşma ile belirlenen ortak özel hesapta takip edilir. Harcamalar için yapılan katkılar ar-ge ve tasarım harcaması adı altında kaydedilir. Program kapsamında proje bütçesinin en fazla %50’si tutarında geri ödemesiz hibe desteği Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sunulur.

Başvuru Dönemi Ne Zamandır?

Başvuruya açıklık çağrı durumuna göre değişmektedir. Güncel başvuru durumunu takip etmek için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın internet sayfasına bakabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile ilgili program kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyarız.