';
side-area-logo

Türk Vatandaşlığı Başvurusu

19.09.2018 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan değişikliğe göre Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması konusunda bazı kolaylıklar getirilmiştir. Buna göre normal şartlar altında Türkiye’ye gelerek vize veya vize muafiyet süresinden daha uzun kalmak isteyen yabancıların ikamet veya çalışma izni almaları gerekmekte olup, Türk vatandaşlığı talebinde bulunabilmek için ise Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan asgari vatandaşlık kriterlerinin karşılanması gerekmekte olup bununla beraber belirlenen süre boyunda Türkiye sınırları içerisinde kalınması başvuru yapacak olan adaylardan beklenmektedir.

Yapılan değişiklikler Nelerdir?

2018 yılı öncesinde Türk vatandaşlığı başvuru şartları, yapılan bir başka değişikliğe göre ise Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması şartlarına bazı maddeler eklenmiştir. Bu değişiklik çerçevesinde serbest sermaye yatırımı yapanlar, taşınmaz mal satın alanlar, ülke içinde istihdam oluşturan yatırımcılar, yerel bankalarda mevduatı bulunanlar, devlet borçlanma araçlarını satın alanların Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması için başvuruda bulunabileceği belirtilmiştir. Bu kapsamda önceki talep ve değişiklikleri de içeren kararlar 19.09.2018 tarihli ve 106 sayılı karar çerçevesinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Kimler başvurabilir?

Bu karar aracılığıyla bahsedilen istisnai Türk vatandaşlığı başvurusu şartlarını karşılamak adına yapılacak yatırımların tutarında bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklere göre;

  • Düzenleme öncesinde 1.000.000 Amerikan doları değerinde bir taşınmaz bulundurma şartının değeri 250.000 Amerikan doları veya karşılığı kadar Türk lirasına düşürülmüştür.
  • Türkiye’de bulunan yabancı veya yabancılar tarafından kurulacak iş neticesinde istiham edilmesi gereken kişi sayısı 100’den 50 kişiye indirilmiştir. (Bu kriter kapsamında yapılan istihdam Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenmelidir.)
  • İstisnai Türk vatandaşlığı başvuru şartları kapsamında en az 3.000.000 Amerikan doları tutarında yerel bankalarda mevduat bulundurma şartı 500.000 Amerikan doları veya karşılığı Türk lirasına indirilmiştir. (Bu kriterin karşılanması için de bahsi geçen mevduatın 3 yıl ilgili yerel bir bankada bulundurulması ve takibinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılması zorunludur.)
  • En az 3.000.000 tutarında Amerikan doları, devlet borçlanma araçlarını satın alma bedeli 500.000 Amerikan doları veya emsali Türk lirasına indirilmiştir. (Bu kriterin karşılanması için de bahsi geçen mevduatın 3 yıl elinde tutma şartı ve takibinin Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılması zorunludur.)
  • Bunlara ek olarak yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı için 500.000 Amerikan doları veya emsali Türk lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı en az 3 yıl boyunca elde tutulmalı ve takibi Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılmalıdır.

SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile Türk vatandaşlığı başvurusu kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyarız.

Türk vatandaşlığı başvurusu hakkında daha detaylı bilgi için;

https://www.nvi.gov.tr/turk-vatandasliginin-kazanilmasi