';
side-area-logo

Kozmetik Mesul Müdürleri – Sorumlu Teknik Elemanlar

Kozmetik Mesul Müdürleri – Sorumlu Teknik Elemanlar Kimlerdir?

Kozmetik üzerine çalışan firmaların, Kozmetik Yönetmeliği’nin 13. maddesine göre kozmetik sorumlu teknik eleman ya da diğer bir adıyla kozmetik mesul görevlisi atamakla sorumludur. Bu kişilerin denetimi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Kozmetik Dairesi tarafından sağlanmaktadır. Mevzuata bağlı olarak kozmetik üzerine çalışan bir ithalatçı firma, kozmetik sorumlu teknik eleman çalıştırmadan piyasaya ürün arz edemez. Bu mevzuata karşın sorumlu teknik eleman çalıştırmayan ithalatçı kozmetik firmaları 10.000 TL’den başlayan para cezaları ile cezalandırılırlar.

sağlık

Kimler Kozmetik Mesul Müdürü Olabilir?

Kozmetik Yönetmeliği’nin 13. maddesine göre kozmetik sorumlu teknik eleman, işe uygun seviyede profesyonel yeterliliğe ve tecrübeye sahip, alanında uzman çalışanlardır. Bu kişi, bir eczacı veya kozmetik alanında 2 yıl fiilen çalıştığını belgelemek kaydıyla kimyager, biyolog, mikrobiyolog, kimya mühendisi ya da biyokimyager olabilir. Sorumlu teknik eleman, piyasaya arz edilecek ürünün kozmetik mevzuatı, iyi imalat uygulamaları ve ilgili diğer mevzuata uygunluğunun kontrolünden sorumludur. Bu kriter kozmetik mesul müdür olma şartları arasında bulunan en önemli husustur.

Sorumlu teknik elemanlar sırasıyla aşağıdaki işlerden sorumludur:

  • Piyasaya arz edilecek kozmetik ürünlerin, ilgili yasalara uygunluğu
  • Ürün Bilgi Dosyası (ÜBD-PIF) / dosyalarının hazırlanması
  • İyi üretim uygulamaları (GMP)
  • Varsa, ürünün etkileri hakkındaki iddiaların kanıtlanması
  • İlgili olduğu ürünlere ait bilgilerin güncelliğinden emin olması

Kısacası kozmetik sorumlu teknik eleman, pazara arz edilecek her bir kozmetik ürünün mevzuata uygun olmasından emin olmalıdır. Geniş çapta bir yetkinlik isteyen bu pozisyondaki kişiler, ileride ürünün sebep olabileceği problemlerle ilgili de sorumluluk üstlenmiş olurlar.

İthal veya yerli olması fark etmeksizin kozmetik ürünlerinin pazara sürülmesi için geçerli olan bazı şartların karşılanması gereklidir. Bu şartlar arasında gelen kozmetik sorumlu teknik eleman işe alımı ile beraber, ürünün güvenliğinden emin olmak için gerekli testler yapılmalı ve 14 maddeden oluşan kozmetik ürün değerlendirmesi tamamlanmalıdır.

SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile ilgili yapılacak iş ve kozmetik mesul müdür olma şartları bilgilendirmesi ve kozmetik sorumlu teknik eleman işe alımı kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyarız.

Kozmetik sorumlu teknik eleman işlemleri ile ilgili Kozmetik Yönetmeliği’ne ulaşmak ve daha detaylı bilgi almak için;

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=8157&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5