';
side-area-logo

Kozmetik Mesul Müdürleri – Sorumlu Teknik Elemanlar

Kozmetik Mesul Müdürleri – Sorumlu Teknik Elemanlar Kimlerdir?

Kozmetik üzerine çalışan firmaların, Kozmetik yönetmeliğinin 13. maddesine göre sorumlu teknik eleman ya da diğer bir adıyla kozmetik mesul görevlisi atamakla sorumludur. Bahsi geçen zorunluluk ve konuyla alakalı mevzuatın detaylarına Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Kozmetik Dairesi’nin Resmi Gazete’de detaylarıyla beraber anlatmaktadır. Mevzuata bağlı olarak Kozmetik üzerine çalışan bir ithalatçı firma, kozmetik sorumlu teknik eleman çalıştırmadan piyasaya ürü arz edemez. Bu mevzuata karşın sorumlu teknik eleman çalıştırmayan ithalatçı kozmetik firmaları ise 10.000 TL’den başlayan para cezaları ile cezalandırılırlar.

sağlık

Kimler Kozmetik Mesul Müdürü olabilir?

Kozmetik yönetmeliğinin yazının öncesinde bahsi geçen 13. Maddesine göre kozmetik sorumlu teknik eleman, işe uygun seviyede profesyonel yeterliliğe ve tecrübeye sahip, alanında uzman çalışanlardır. Bu kişi bir eczacı veya kozmetik alanında 2 yıl fiilen çalıştığını belgeleyerek kimyager, biyolog, mikrobiyolog, kimya mühendisi ya da biyokimyager olabilir.

Sorumlu teknik elemanlar sırasıyla aşağıdaki işlerden sorumludur;

Piyasaya arz edilecek kozmetik ürünlerin, ilgili yasalara uygunluğundan,

Ürün Bilgi Dosyası (ÜBD-PIF) / dosyalarının hazırlanmasından,

İyi üretim uygulamalarından (GMP),

Varsa, ürünün etkileri hakkındaki iddiaların kanıtlanmasından,

İlgili diğer mevzuatlara uygun olmasından sorumludur ve ilgili olduğu ürünlere ait bilgilerin güncelliğinden emin olması gerekmektedir.

Kozmetik ürünlerinin pazara sürülmesi için geçerli olan ithal veya yerli fark etmeksizin bazı şartların karşılanması gereklidir. Bu şartlar arasında gelen sorumlu teknik eleman işe alımı ile beraber ürünü güvenliğinden emin olmak için gerekli testler yapılmalı ve 14 maddeden oluşan Kozmetik ürün değerlendirmesi tamamlanmalıdır.

SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile ilgili yapılacak iş kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyacağımızı bildirmek isteriz.