';
side-area-logo

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi Nedir?

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi (SSHYB), sanayi sektörü içerisindeki ürünlerin yurt içinde üretilmesi ya da ithal edilmesi durumunda belirlenen yasal ömrü boyunca üreticisi ya da ithalatçısı tarafından bakım, montaj ve onarımı için verilmesi gerekli olan, 2 yıl vizesi olan belgedir. Garanti belgesi gereken ürünler için önceden alınması ve garanti belgesi başvurusunda kullanılması gereken zorunlu bir belgedir.

Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi, yeterli takım, teknik kadro ve teçhizatı bulunan merkez adresine göre kurum tarafından firmanın unvanı ile hazırlanmaktadır. Bir ürün için 1 ile 60 adet arasında servis kurulması beklenebilir.

ticaret

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı SSHYB almadan satış yapan imalatçı veya ithalatçı firmalar, 100.000 TL, teknik servis sözleşmesi yapılmayan her teknik servis için 10.000 TL idari para cezası öderler.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yönetmelik ekli listesinde yer almayan veya farklılık gösteren ürünlerle ilgili Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi alınabilmesi için, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne görüş başvurusu yapılması avantajlıdır.

Görüş başvurusunda ilgili müdürlükler ürün standardı ve garanti belgesi gerekliliği belirlenemediği durumlarda bakanlık, ürünün ayrıntılı değerlendirilmesi için TSE kurumuna resmi görüş başvurusu yapabilmektedir. TSE’ye gönderilen başvurularda kurumlar arası yazışması nedeni ile başvurunun neticelenme süresi uzayabilmektedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı SSHYB alabilmek için bakanlık tarafından yapılan teknik servis sözleşmelerinin TSE’de kaydının bulunması gerekmektedir.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne ilişkin başvurular, Ticaret Bakanlığının internet sayfası üzerinden elektronik imza ile yapılır ve yine aynı şekilde elektronik imza ile onaylanır.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi Başvuru İşlemleri Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar:

  • Başvurular, firmanın unvanını da içeren elektronik imza kartları ile http://www.ticaret.gov.tr adresinden çevrim içi şekilde yapılır.
  • Başvuru sırasında firmanın servis istasyonları, TSE Başkanlığının veri tabanından gelmektedir. (Bu sebeple TSE kaydı gerekmektedir.)
  • Servis istasyonlarının görülmemesi halinde, servisin bulunduğu ilde yer alan TSE Müdürlüğüne telefonla başvuruda bulunmak gerekmektedir.
  • Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi başvuru işlemleri esnasında başvuruya konu olan ürünün cinsinin açıklama bölümüne yazılması gerekmektedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı SSHYB servis sözleşmeleri imzalandığı tarihten itibaren 1 yıl geçerlidir. Sözleşme imzalanan servisler ile sözleşme süresi bittiğinde tekrar sözleşme yaparak sözleşme süresinin devamlılığını sağlanmalıdır.

SSHYB 2 yıl süresince geçerliliğini korumaktadır. Yenileme başvuruları sözleşme süresi bitmeden 1 ay önce yapılmalıdır.

SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi başvuru işlemleri kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyarız.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi hakkında daha detaylı bilgi almak için;

https://www.ticaret.gov.tr/tuketici/belgelendirme-islemleri/satis-sonrasi-hizmet-yeterlilik-belgesi