';
side-area-logo

EPDK UYGUNLUK BELGESİ

EPDK uygunluk Belgesi nedir?

Akaryakıt sınıfına giren petrol ürünleri haricinde yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan temin edilecek petrol ve kimyasalların ithalatında EPDK’dan uygunluk yazısı alınması gereklidir.

Uygunluk yazıları yalnızca ithalatı yapacak sanayiciler veya konu hakkında yetkilendirilmiş ilgili firma tarafından talep edilebilir.

İzin için gerekli olan uygunluk yazısı başvuru işlemine başlamadan önce muafiyet koşullarının kontrol edilmesi gereklidir.

ticaret

Gerekli şartlar nelerdir?

Bahsi geçen muafiyet koşullarına göre akaryakıt harici petrol ürünlerinin yurt dışından ithalatında;

-Her bir dolaşım başına 250 kilogramı aşmaması

-Ayda 4 beyannameden fazlayı geçmemesi

-Azami 5 kilogramlık paketler içinde ithal edilmesi gerekmektedir.

Bahsi geçen muafiyet koşullarına göre akaryakıt harici petrol ürünlerinin yurtiçinde dolaşımında azami 25 kilogramlık kapalı ambalajlar içinde bulundurulması gerekmektedir. Yurtiçi dolaşımda uygun koşullar sağlandığı takdirde uygunluk yazısı istenmez.

Uygunluk yazısı alabilmek için;

Firmanın kapasite raporları ve fiili petrol tüketimleri incelenecektir
Ancak firmanın sarfiyat miktarı kadarı uygunluk yazısı miktar kapasite raporunda istenebilir.Firmanın fiili tüketim belgesinde son iki yıla dair hiçbir sarfiyat bulunmaması halinde, uygunluk yazısında belirtilecek olan miktar yine raporlarla gösterilen ihtiyaca göre belirlenir.
EPDK uygunluk yazıları düzenlendikleri yıl boyunca geçerlidir.
SUN Danışmanlık olarak 16 yıllık tecrübemiz ile ilgili izin belgesinin istemi kapsamında sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyarız.